NZ SPEEDBOAT HISTORY

Masport Cup Winners

 

1925       Fleetwing Junior C. Collings,  Auckland

1926       Miss Virginia A. Hatrick , Wanganui

1927       J and J Jack and Jim Alderton,  Wanganui

1928       J and J Jack and Jim Alderton,  Wanganui

1929       J and J Jack and Jim Alderton,  Wanganui

1930       J and J Jack and Jim Alderton,  Wanganui

1931       J and J Jack and Jim Alderton , Wanganui

1932       Spot  Alf Williams,  Auckland

1933       Jelo     E.R. Lane,  Picton

1934       Tory Chick G. T. Perando,  Picton

1935       Pelorus Jack  Senior  I Stuart Buckman,  Picton  

1936       Pelorus Jack  Senior II Stuart Buckman,  Picton

1937       Pelorus Jack Senior II Stuart Buckman,  Picton

1938       Pelorus Jack Senior II Stuart Buckman , Picton

1939       No Challenge   

1940    Pelorus Jack  Senior II Stuart Buckman,  Picton  

1941     No Contest     

 

1942     No Contest    

 

1943     No Contest  

   

1944      No Contest 

    

1945      No Contest 

    

1946     No Contest       

1947    Pelorus Jack Senior II Stuart Buckman,  Picton

1948       Redhead Len Southward , Wellington

1949       No Challenge                       

1950       Redhead Len Southward,  Wellington

1951       Redhead Len Southward,  Wellington

1952       Redhead Len Southward,  Wellington

1953       Redhead Len Southward,  Wellington

1954   Clipper, Murray Williams, Palmerston North 

1955       Redhead Len Southward , Wellington

1956       Redhead Len Southward,  Wellington

1957       Redhead Len Southward,  Wellington

1958       Redhead Len Southward,  Wellington

1959       Mystic Miss Frank Gatland ,  Manukau

1960       Manta Jock Appleton,  Rotorua

1961       Mystic Miss Bill Stevenson jr,  Manukau

1962       Mystic Miss Bill Stevenson jr, Manukau

1963       Wasp Too Ernie Nunn ,  Australia

1964       Miss Horotui George Sullivan,  Waikato

1965       Elray II Jock Appleton ,  Rotorua

1966       Miss Horotui George Sullivan,  Waikato

1967       Gold Mist Kevin Lamb,  Auckland

1968       Tru-Jen Harry Rutledge,  Marlbourgh

1969       Tru-Jen Harry Rutledge,  Marlbourgh

1970       Aquanaut  Bill Paterson,  Otago

1971       Voodoo IV Bill Stokes,  New Brighton

1972       Air New Zealand     Keith McGregor,  Auckland

1973       Road Runner     Peter (P.R.) Knight,  New Brightion

1974       Road Runner     Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1975       Air New Zealand    Keith McGregor,  Auckland

1976       Air New Zealand    Keith McGregor,  Auckland

1977       The Godfather Peter (P.R.) Knight, New Brighton

1978       Gone Heavy Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1979       Miss Print 6 Doug Cameron,  Rotoiti 

1980       Gone Heavy Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1981       Gone Heavy Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1982       Gone Heavy Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1983       The Boss Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1984       The Boss Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1985       The Godfather Peter (P.G.) Knight,  New Brighton

1986       The Boss Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1987       CRC Latimer Lodge Peter (P.G.) Knight,  New Brighton

1988       CRC Latimer Lodge Peter (P.G.) Knight,  New Brighton

1989       CRC Latimer Lodge Peter (P.G.) Knight,  New Brighton

1990       The Boss Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1991       Boss Mobil 1 Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1992       Shell True Blue Ladybug  Michael Southward,  Wellington

1993       Radical Rat    Warwick Jones, Maunukau - Auckland

1994       Radical Rat    Warwick Jones,  Maunukau - Auckland  

1995       Annihilator     Warwick Lupton,  Wanganui

1996       Annihilator     Warwick Lupton,  Wanganui

1997       Radical Rat     Warwick Jones,  Maunukau - Auckland

1998       Boss Mobil 1 Peter (P.R.) Knight,  New Brighton

1999       GIB Greg Orange,  New Brighton

2000       Az Yu Do M Jamieson, Rotoiti

2001       Rat Attack Graeme Weller,  Maunukau - Auckland

2002       Boss Mobil 1 Selwyn Coker,  Lakeland

2003       Warlord Graeme Weller,  Maunukau - Auckland

2004       Warlord Graeme Weller,  Maunukau - Auckland

2005       Annihilator     Warwick Lupton,  Wanganui

2006       Annihilator     Warwick Lupton,  Wanganui,  

2007       Annihilator 2 David Alexander,  Wanganui  

2008       Annihilator 2 David Alexander,  Wanganui

2009       Annihilator 2 David Alexander,  Wanganui

2010       Annihilator 3 Ken Lupton,  Wanganui

2011       G-Force Graeme Weller,  Maunukau - Auckland

2012       Annihilator 3 Ken Lupton,  Wanganui

2013       Boss    Raymond Hart,  New Brighton

2014      GP57   Jack Lupton,  Wanganui

 

2015      Annihilator Race Boats     Warwick Lupton,  Wanganui

2016      GP57   Jack Lupton,  Wanganui

 

2017      GP57   Jack Lupton,  Wanganui

  2018      Steeler GP777   David Alexander,  Wanganui

 Copyright 2016,  Merv Sowden  All Rights Reserved.