NZ SPEEDBOAT HISTORY

  1. Carl Augustin Trophy Winners





1953       Miss Nola – Laurie Walters,  Franklin

1954       Widget – Frank Gatland,  Manukau

1955       Widget – Frank Gatland,  Manukau

1956       Omega – S Manson,  Manukau

1957       Widget – Frank Gatland,  Manukau

1958       Widget – Frank Gatland,  Manukau

1959       Forty Four – George Smith,  Manukau

1960       Widget – Frank Gatland,  Manukau

1961       Widget – Frank Gatland,  Manukau

1962       Widget – George Smith,  Manukau

1963       Javelin I – Ray Savage,  New Brighton

1964       Commando I – Ian Burns,  North Otago

1965       Voo Doo II – Bill Stokes,  New Brighton

1966       Bell Air II – Peter Knight,  New Brighton

1967       Cost a Lott – Bob Densen,  New Brighton

1968       Javelin II – Brian Savage,  New Brighton

1969       Bell Air II – Peter Knight,  New Brighton

1970       Hot Spot – Gary O'Kane,  Otago

1971       NO CONTEST

1972       Cost A Lott II _ Bob Denson,  New Brighton

1973       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1974       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1975       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1976       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1977       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1978       Hi Com V – Mike Nixon,  Hawkes Bay

1979       NO CONTEST

1980     Domino – Roger Payne,  Hawkes Bay


1981       NO CONTEST

1982       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1983       Mista Dolla – Ken Bickerstaff,  Hawkes Bay

1984       Super Rat I – Trevor Jones,  North Taranaki

1985       Laser – Rex Parker,  Wairarapa

1986       Laser – Rex Parker,  Wairarapa

1987       Saratogo – Clayton Merritt,  Wellington

1988       Super Rat II – Phil Buttimore,  Wanganui

1989       Tauranga Liteweight I – Neville Morgan,  Tauranga

1990       Super Rat II – Phil Buttimore,  Wanganui

1991       Super Rat II – Phil Buttimore,  Wanganui

1992       if Only – Peter Deam,  North Taranaki

1993       Dirty Deeds – Gary Gregory,  Wanganui

1994       Obsession II – Geoff Robinson,  Bay of Plenty

1995       Helter Skelter I –Nigel Zander,  Manuaku - Auckland

1996       NO CONTEST

1997       Tempo Too – Colin Gapper,  Manawatu

1998       Pure Magic – Shane Egan,  Wiararapa

1999       Tempo Too – Colin Gapper,  Manawatu

2000       Midnight – Steve Mathieson, Bay of Plenty

2001       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2002       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2003       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2004       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2005       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2006       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2007       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2008       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2009       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2010       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2011       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2012       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2013       Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2014     Midnight – Steve Mathieson,  Manawatu

2015     Paradise Afloat – Richard Smith,  Manawatu

2016     NO CONTEST

2017     NO CONTEST

2018     New Obsession – Jared Robinson, Cambridge - Waikato

 Copyright © 2016,  Merv Sowden  All Rights Reserved.